A pajzsmirigy fontos szerv, amely az egész szervezetre kihat, hormonjait felszabadítva szabályozza többek között az anyagcserét , az egyes szervek működését, a testhőmérsékletet és az izomerőt. A pajzsmirigybetegségek gyakran járnak alul- vagy túlműködéssel . A pajzsmirigy túlműködésének egyik lehetséges oka a Basedow-Graves kór , egy autoimmun probléma , amikor az immunrendszer a saját egészséges sejteket és szöveteket támadja. A kórban az immunrendszer tévesen TSH-receptor ellenes antitesteket (TRAK) termel, így serkentik a T3 és T4 hormonok termelődését. Az antitestek által kiváltott pajzsmirigy stimuláció nincs szabályozva, mivel nem a hipofízis (agyalapi mirigy) irányítja, ami gyakran vezet túlműködéshez .
A betegség kiváltó oka ismeretlen; A genetikai és környezeti tényezők szerepet játszhatnak a kialakulásában.
Hajlamosító tényezők
A következőket növelhetik a Basedow-Graves kór kockázatát:
Tünetek
A Basedow-Graves kór tünetei között szerepelhetnek:
A Graves-betegségben szenvedők kis százaléka vörösödő, megvastagodott bőrt tapasztal a sípcsont környékén. Ezt Graves dermatopátiának (dermatopathia) is nevezik.
Egy másik gyakori tünet a Graves oftalmopátia , amikor a szem mögötti izmok megduzzadnak, a szemhéjak visszahúzódnak, és a szemek kidüllednek. Ez a szem szárazságát, homályos látást, fájdalmas nyomást és látásromlást okozhat.
Diagnózis
A Basedow-Graves kór diagnózisa egy családi kórtörténet és fizikai vizsgálat alapján. Az orvosok laboratóriumi is rendelhetik a pajmirigyhormon vizsgálatokat fokozatok ellenőrzésére, és az antitestek jelenlétének vizsgálatára. Pajzsmirigy túlműködés esetén a T3 és T4 hormonok szintje magas, a TSH szintje pedig alacsony, míg Basedow-Graves kór esetén a vérben kimutathatóak a TRAK antitestek.
Kezelés
A Basedow-Graves kórban szenvedők számára három fő kezelési lehetőség áll rendelkezésre:
A kezelési módnál figyelembe veszik a tirotoxikózis súlyosságát, a golyva méretét, az életkort, a kezelési lehetőségek elérhetőségét, a kezelésre adott reakciót és a társbetegségek fennállását.
Feketéné Radó Barbara
dietetikus, egészségügyi tanár MSc
Hivatkoásjegyzék:
Subekti I, Pramono LA. Current Diagnosis and Management of Graves' Disease. Acta Med Indones. 2018 Apr;50(2):177-182. PMID: 29950539.
Smith TJ, Hegedüs L. Graves' Disease. N Engl J Med. 2016 Oct 20;375(16):1552-1565. doi: 10.1056/NEJMra1510030. PMID: 27797318.
Ross DS, Burch HB, Cooper DS, et al. 2016 American Thyroid Association guidelines for diagnosis and management of hyperthyroidism and other causes of thyrotoxicosis. Thyroid. 2016;26(10):1343–1421.
Burch HB, Cooper DS. Management of Graves disease: a review. JAMA. 2015;314(243):2544-2554.